Winnica przy Talerzyku

17116

Topolno 20, 86-200 PRUSZCZ
zwiedzanie winnicy, degustacja win:
Wiesław Janasiński 601-971-031

kontakt@winnicaprzytalerzyku.pl
www.winnicaprzytalerzyku.pl

Każdy przyjazd do winnicy należy potwierdzić u właściciela winnicy Wiesława Janasińskiego.

Ofertę zwiedzania Winnicy można znaleźć tutaj: http://winnicaprzytalerzyku.pl/zwiedzanie/

Winnica przy Talerzyku znajduję się w miejscowości Topolno opodal grodziska Talerzyk z XI wieku. Położona jest w pradolinie Dolnej Wisły w Zespole Parków Krajobrazowych, skąd roztacza się widok na zjawiskowe meandry rzeki. Winnica jest oddalona od Bydgoszczy jedyne 33 km w kierunku Gdańska. Winnica przy Talerzyku nawiązuje do sięgającej początku XIII wieku historii kujawsko-pomorskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina.

Nasadzenie obejmuje 2 tysiące winorośli. Do najbardziej znanych szczepów uprawianych na winnicy należą: Solaris, Bianca, Regent oraz Rondo, z których powstają białe i czerwone wina. Południowo-zachodni stok o niewielkim nachyleniu gwarantuje doskonałe nasłonecznienie, a naturalną osłonę stanowi rzeka Wisła. Produkcja wina odbywa się z ręcznie zebranych i wyselekcjonowanych owoców. Dobrze wyposażona winiarnia pozwala na precyzyjne kontrolowanie procesu powstawania wina. Wina wytwarzane są w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej. Ta butikowa produkcja wina, w której wszystko ma swój rytm i następstwo zdarzeń jest efektem życiowej pasji do tworzenia. Winnica początek swojego istnienia datuje na 2010 rok.

KRONIKA NAGRÓD:
 1. NAGRODA JURY W KATEGORII MASZYNY I TECHNOLOGIE – INNOWACYJNY PRODUKT OGRODNICZY NADANY PRZEZ SADYOGRODY.PL – ROK 2021
 2. PRZEDSIĘWZIĘCIE BIZNESOWE- WINNICA PRZY TALERZYKU, PAŹ 2019, PRZYZNAJĄCY WYRÓŻNIENIE: MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO „ODKRYWCA 2019”
 3. OSOBOWOŚĆ ROKU 2017, MAR 2018, PRZYZNAJĄCY WYRÓŻNIENIE: GAZETA POMORSKA, OSOBOWOŚĆ ROKU 2017 W KATEGORII BIZNES W POWIECIE ŚWIECKIM.
 4. WINO SOLARIS Z ROCZNIKA 2017 ZDOBYŁO BRĄZOWY MEDAL NA IV KONKURSIE POLSKICH WIN W JAŚLE. ORGANIZATOREM KONKURSU JEST JASIELSKIE STOWARZYSZENIE WINIARZY „VINUM PRO CULTURA” ORAZ STOWARZYSZENIE SOMMELIERÓW POLSKICH.
 5. NAGRODA WÓJTA ZA WKŁAD W PROMOCJE GMINY PRUSZCZ ROK 2018.
 6. OSOBOWOŚĆ ROKU 2017 W KATEGORII BIZNES W POWIECIE ŚWIECKIM W KONKURSIE GAZETY POMORSKIEJ.
 7. PODZIĘKOWANIE POLSKIEGO STOWARZYSZENIA TURYSTYKI KULINARNEJ ROK 2016
 8. TYTUŁ I GODNOŚĆ „ LANSJERA TURYSTYKI WIEJSKIEJ” ROK 2016
 9. GRAND PRIX TARGÓW „ TRAVEL AND TASTE” W KATEGORII KULINARIA ROK 2016
 10. PODZIĘKOWANIA ZA ORGANIZACJE IMPREZY W RAMACH EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA ROK 2015
 11. WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE „ NA SMAK ROKU” NA FESTIWALU SMAKU W GRUCZNIE ROK 2015.

Tekst pochodzi ze strony http://winnicaprzytalerzyku.pl/