Izba Regionalna Ziemi Świeckiej

15239

godziny otwarcia: wtorek – piątek: 10:00 – 17:00

Wystawy czasowe związane z dziejami miasta Świecia oraz jego okolicą – Ziemią Świecką. Zwiedzający znajdzie tu eksponaty związane z kulturą materialną Kociewia, w tym meble charakterystyczne dla tego regionu, np. ponad stuletnia maglownica, szafy kredensy, narzędzia codziennego użytku, w tym lampy, sztućce, nosidła do wody, dzbany, strugi, itp.

Inna ekspozycja to średniowieczne eksponaty oraz dwie makiety przedstawiające zamek z okresu XIV wieku i makietę nieistniejącego już miasta lokowanego w widłach Wisły i Wdy z okresu XIV – XIX wieku. Jedno z pomieszczeń jest tematycznie związane z okresem nowożytnym i współczesnym.

W gablotach eksponowane są dokumenty, zdjęcia i szkice obrazujące życie codzienne mieszkańców z tych okresów, oraz przedmioty codziennego użytku, jak np. charakterystyczna urzędnicza ostrzynka do ołówków, zabytkowe ornaty, czy butelki z dawnej rozlewni wód mineralnych „Zdrój Marianki”.

Inna gablota poświęcona jest społecznej działalności dwóch nieżyjących już członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, śp. Jana A. Kamińskiego i Z. Erdmana. W zbiorach Izby znajduje się spora kolekcja starych fotografii i widokówek miasta i okolic oraz niemała kolekcja numizmatyczna. W sezonie letnim Izba organizuje (wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Świeckiej) imprezy plenerowe na świeckim zamku, stąd w okresie od 1 maja do 30 września administracja przenosi się na zamek.