Izba Regionalna w Zbrachlinie

15149

Gimnazjum nr 3 im. Ziemi Nadwiślańskie,
Zbrachlin 17, 86 – 120 Pruszcz

Izba Regionalna znajduje się na terenie Gimnazjum im. Ziemi Nadwiślańskiej w budynku, gdzie pierwotnie były pomieszczenia gospodarskie, które po wojnie zaadaptowano na sale lekcyjne. Po wybudowaniu nowego budynku, pomieszczenie to zostało przygotowane na Izbę Regionalną. Zbieranie Kapliczka z 1616 roku ufundowana przez Magdalenę Mortęską kasztanowy gaj w Grabowie 1616 roku Izba Regionalna w Zbrachlinie Gimnazjum nr 3 im. Ziemi Nadwiślańskie, Zbrachlin 17, 86-120 Pruszcz eksponatów uczniowie rozpoczęli w 1999 r. pod kierunkiem nauczyciela regionalisty.

Zgromadzone w ten sposób przedmioty były eksponowane na corocznych wystawach organizowanych z okazji regionalnych uroczystości międzyszkolnych „Moja Mała Ojczyzna”, Dni Gminy Pruszcz oraz w Świeciu z okazji Dni Kociewia. Uczniowie przystąpili do katalogowania, opisywania zbiorów, robienia dokumentacji fotograficznej. W Izbie Regionalnej znajdują się eksponaty w znacznej mierze o wartości muzealnej. Są związane z historią okolicznych wsi. Na uwagę zasługują dokumenty i fotografie z przeprowadzanych przez Kazimierza Łusiewicza i Zdzisława Erdmanna inwentaryzacji miejsc pamięci narodowych, cmentarzy i parków wiejskich.

W Izbie Regionalnej znajduje się również dużo dawnego sprzętu gospodarstwa domowego i zagrody, np. kołowrotki, maselnice, magiel, kotły, tary do prania, lampy naftowe, żelazka na węgiel, żelazko z duszą, kredens kuchenny i pokojowy, portrety, serwety, adaptery i płyty winylowe, skrzynia wianowa, radła, żarna, młynki, makutry, kruszony, żeliwne garnki, aparaty fotograficzne, rzutniki do wyświetlania bajek, stare radia, telewizory, maszyny do pisania.

Bardzo interesujące są przedmioty związane ze szkolnictwem: globus, mapa, pomoce dydaktyczne, kałamarz, świadectwa szkolne, kroniki szkoły oraz stare monety i kartki żywnościowe. Znajdują się tu też eksponaty wojskowe z okresu II wojny światowej – militaria, hełmy, menażki. Dodatkowo zebrano okazy przyrodnicze znalezione w okolicy – skamieniałości, poroża, szczęki ryb i inne.