Elektrownia Wodna Gródek

27056

Dane kontaktowe

Elektrownia wodna z lat 20 tych XX wieku znajduje się w miejscowości Gródek przy drodze wojewódzkiej nr 239. Perła budownictwa hydrotechnicznego Elektrownia Gródek pracuje na bazie zbiornika retencyjnego o powierzchni około 90 ha. Zbiornik powstał przez spiętrzenie Wdy o 12 m zaporą ziemną w Gródku z upustami dennymi i jazem zasuwowym. Woda ze zbiornika do elektrowni doprowadzana jest kanałem derywacyjnym o długości 1 240 m do zamka wodnego (dzięki derywacji w elektrowni uzyskano zwiększenie spadu o 6 m od piętrzenia na zaporze, czyli do 18 m).

W trzech pionowych sztolniach o średnicy 4,0 m umieszczono turbiny Francisa w układzie poziomym. W budynku elektrowni zabudowane są trzy generatory synchroniczne z poziomymi układami wałów napędowych sprzężone bezpośrednio z turbinami. Generatory o mocy 2 × 1,72 MVA i 1 × 1,85 MVA pracują z napięciem 3 kV, elektrownia współpracuje z siecią 15 kV.

Jej dolną wodą jest rzeka Wda. Zasilała Gdynię, Toruń, Bydgoszcz i Świecie. Dnia 1 kwietnia 1920 roku powołano odrębne przedsiębiorstwo pod nazwą Miejskie Zakłady Elektryczne w Gdyni. W tymże roku MZE, w celu zapewnienia dostawy energii elektrycznej rozbudowującej się gwałtownie Gdyni, zawarły umowę z Pomorską Elektrownią Krajową Gródek. Po raz pierwszy energia elektryczna z siłowni wodnej w Gródku do Gdyni popłynęła 140- kilometrową liną 60 kV w 1928 roku. W tym samym roku oddano bowiem do eksploatacji w Gdyni podstację energetyczną 60/15kV Grabówek.