XIII Powiatowe Otwarte Zawody Latawcowe “Bliżej Nieba” o puchar Zarządu Fundacji Aktywizacji i Integracji

12784

Otwarte Zawody Latawcowe to cykliczne zadanie w wymiarze zarówno kulturalnym jak i sportowym, zapoczątkowane w 2005 roku.
Celem imprezy jest integracja środowiska lokalnego z osobami niepełnosprawnymi.
“Bliżej nieba” to zawody, które są dobrą okazją do wykazania się umiejętnością konstruowania latawców, zdrowej rywalizacji, ale także do spędzenia sobotniego przedpołudnia w miłej i rodzinnej atmosferze, która sprzyja pozytywnemu rozwojowi dzieci i młodzieży.
Puszczanie latawców to duża przyjemność, bo jesień to pora na latawce. Niektórym przygotowanie sie do tego kilkugodzinnego konkursu zajmie sporo czasu, a zrobienie latawców wymaga zdobycia pewnej wiedzy teoretycznej.
Wydaje się, że na tym właśnie polega urok tych zawodów, a właściwie zabawy, bo przecież najpierw wspólnie trzeba zbudować latającą maszynę, a później, również wspólnie, wypróbować efekt naszych starań w próbach powietrznych.
To cementuje rodzinne więzi i pozwala aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Na polach dobrze bawią się więc małe dzieci, rywalizują zaś starsze.
Od 2015 roku w zawodach w ramach wolontariatu uczestniczą seniorzy Klubu Aktywnego Seniora z działającego przy Z MG PKPS w Nowem.
Zawody latawcowe są doskonałą okazją do promocji w powiecie rodzinnej formy spędzania wolnego czasu, nauki zdrowej rywalizacji, rozwijania zainteresowań konstruktorskich wśród dzieci i młodzieży, promocja spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu zamiast przed ekranem monitora komputera. Uczestnictwo w zawodach osób niepełnosprawnych oraz seniorów i podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych daje jasny sygnał, że powiatowi bardzo zależy na integracji międzypokoleniowej i wyrównaniu szans oraz szeroko pojętej integracji społecznej. Dodatkowym atutem jest fakt, że impreza jest cyklicznym wydarzeniem, realizowanym od 2005 roku.