Hanza Pałac Wellness i Spa

4684

Rulewo 13;
86-160 Warlubie
rezerwacja: tel. 52 320 90 94
tel. 693 487 752, www.hanzapalac.pl
e-mail: gastronomia@hanzapalac.pl

W Rulewie znajduje się pałac klasycystyczny z 1865 r. wzniesiony przez Rudolfa Gustava Theodora Maerckera na fundamentach dworu Pawłowskich. Pałac jest budowlą dwukondygnacyjną, murowaną z cegły i otynkowaną. Pośrodku elewacji frontowej występuje ryzalit,  zwieńczony trójkątnym szczytem, gdzie w tympanonie znajduje się kartusz herbowy rodziny Maerckerów. Ryzalit poprzedzony jest portykiem kolumnowym, który podtrzymuje taras pierwszego piętra.

W latach 1924-26 dokonano gruntownego remontu oraz dobudowano do wschodniego skrzydła piętrową przybudówkę. Ostatnim dziedzicem (do stycznia 1945 r.) Rulewa był Rudolf Julius Emil von Maercker. W  1994 r. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa sprzedała przejęty od PGR-ów pałac prywatnej osobie. Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym z nutą romantyzmu  założonym przez rodzinę Pawłowskich.

W parku występują trzy stawki połączone kanałami z mostkiem, grota kamiennai wzgórze widokowe oraz liczne okazy starodrzewu. Najciekawsze to platan argentyński, buk czerwony oraz choina kanadyjska ale rosną tu również dęby, lipy, jesiony, wiązy, klony i kasztanowce. Obiekt w doskonałym stanie – po gruntownej renowacji.