Festiwal Smaku w Grucznie

18519

ul. Młyńska 4; 86-111 Gruczno
koresp.:Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły
Skr. poczt. 59, 86-100 Świecie

Festiwal Smaku w Grucznie to impreza, która pierwotnie była spotkaniem i konkursem twórców produktów lokalnych z terenu Ziemi Świeckiej i ościennych rejonów. Co roku, w przedostatni weekend sierpnia na terenach kilku hektarów wokół Młyna w Grucznie rozstawiają się wystawcy – producenci smaków lokalnych z różnych stron Polski, a od kilku lat i z zagranicy (Baszkirii, Litwy, Białorusi, Francji, Włoch,… itp.).

W okresie 10 lat istnienia festiwalu, który ewoluował i przeobrażał się do obecnej mocno rozbudowanej formy przyznawano nagrody w kategoriach: smak roku, miód roku, nalewka roku,… Od początku organizatorami i pomysłodawcami festiwalu są ludzie ze środowiska Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły i Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Wspierani przez samorządowców z okolicznych gmin, tworzyli festiwalowy klimat.

Z czasem do dynamicznie rozwijającego się dzieła dołączali chętnie kolejni sponsorzy, Władze wojewódzkie, producenci znanych w Polsce marek produktów lokalnych i wreszcie organizacje oraz osoby prywatne poświęcające swoją działalność tematyce zdrowego, smacznego żywienia i zachowania tradycji przygotowywania wyrobów regionalnych. Obecnie wielka to impreza – jednak nie tylko skupiająca się tematycznie na żywności, ale i wielkiej różnorodności “smaków w kulturze, w sztuce”.

W ciągu kilku ostatnich lat pojawiły się imprezy w przestrzeniach poświęconych tylko smakom estetycznym, artystycznym z innych kulturowych regionów np. pokazy, koncerty różnych gatunków muzyki, od ludowej, przez popularną, aż po eksperymentalną. Podobnie było i z prezentowanymi na licznych wernisażach pracami artystycznymi: malarskimi, rzeźbiarskimi i innymi powstającymi w ramach okolicznościowych warsztatów i plenerów. Organizatorzy przyciągają świetnymi pomysłami ale i zaskakują świeżością corocznej oferty dla odwiedzających – turystów.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też liczne pokazy układania zwierząt pasterskich, pokazy sprawności jeźdźców konnych, prezentacje sprzętów i maszyn służących przetwórstwu według starych receptur, wreszcie powstały stałe wystawy tematyczne, jak np. Pszczół Dom oraz mini skansen uli, w którym prezentuje się ule i wszystkie tajniki pozyskiwania miodu do baszkirskich barci osadzanych na drzewach włącznie.

Festiwal Smaku to dwudniowa-weekendowa impreza,na którą przyjeżdża się głodnym i spragnionym wrażeń, ale … z pieniędzmi. Za liczne atrakcyjne degustacje i posiłki trzeba płacić, zyskując w zamian wspaniałości różnych kuchni od historycznych krzyżackich i mennonickich, przez ludowe z całej Polski i współczesne wariacje smakowe wśród znanych marek i znaków towarowych (jak. np. browar Amber z Bielkówka, który na festiwal przywozi nowe, niespotykane odmiany piwa smakowego). Te się kupuje i zabiera do domów.

Na festiwalu trzeba koniecznie być, przynajmniej raz to przeżyć i zasmakować! Koniecznie! Więcej szczegółów i cennych informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej Festiwalu Smaku.