Trasa rowerowa “Jedniodniowa wycieczka po Powiecie Świeckim”

16858

Trasa: Grupa – Dubielno – Święte – Mniszek – Górna Grupa – Grupa
Długość trasy: 20 km
Czas trwania wycieczki: ok. 3-4 godziny
Przed wyruszeniem poleca się zainstalowanie aplikacji na smartfon:

  • c:geo – żeby odszukać schowane skrytki i wpisać się do notatnika, jeżeli chcesz się
    bawić w geocaching
  • mBDL – mobilna mapa Banku Danych o Lasach, żeby łatwiej poruszać się po lesie

Grupa – plac ćwiczeń → Dubielno – punkt czerpania wody

Wycieczkę rozpoczynamy od Grupy Plac (Truppenübungsplatz Gruppe), miesca gdzie dawniej Niemcy utworzyli kompleks infrastruktury służącej do szkoleń wojskowych. Można tam zobaczyć budynki, które dawniej służyły jako koszary. Dziś są zamieszkałe przez ludność cywilną. W osiedlowym sklepiku można zaopatrzyć się w prowiant na drogę, który możemy zapakować do torby Powiatu Świeckiego.

Następnie przejeżdżając przez przejazd kolejowy udajemy się w kierunku Mniszka zieloną trasą rowerową, aż dotrzemy do punktu czerpania wody nad Mątawą.

Tam możemy podziwiać piękno uroczej rzeki, która niegdyś obfitowała w raki. Dziś przy odrobinie szczęścia może uda nam się ujrzeć prawdziwy klejnot nadrzeczny, jakim jest zimorodek.

Następnie jedziemy dalej zieloną trasą rowerową, po przejechaniu 700 m skręcamy w lewo w drogę przeciwpożarową tzw. „białą drogą”, aż dojedziemy do Małej Elektrowni Wodnej we wsi Święte.

Ruszaj W Powiat Świecki Bez Względu Na Pogodę. Jedziemy Nad Mątawę Fot. MK
Kod QR Opis Placu ćwiczeń W Grupie Www.dragacz.idcom Web.pl

Dubielno – punkt czerpania wody → Święte – Mała Elektrownia Wodna

Górny bieg rzeki Mątawy na odcinku 33 kilometrów ma spadek (różnica wysokości położenia rzeki od źródła do jeziora Święte) aż 59 metrów!

Dzięki takiemu spadkowi już bardzo dawno temu na rzece Mątawie postawiono kilka młynów wodnych. Dawniej były to drewniane młyny, które dawały energię do przemiału ziarna, obsługi tartaku, papierni i in. Pozostałości po jednym z nich odkryto podczas budowy autostrady A1 w Mniszku (węzeł Nowe Marzy).

I do dziś małe elektrownie wodne stanowią źródło odnawialnej energii. Prąd przez nie wytwarzany może zasilać gospodarstwa domowe albo małe zakłady pracy.

Dalej kierujemy się drogą wyłożoną kamieniami tzw. „kocimi łbami” aż do drogi serwisowej przy drodze S5, następnie skręcamy w lewo i jedziemy drogą serwisową do świetlicy w Mniszku. Po drodze przejeżdżamy pod  przejściem dla migrującej zwierzyny.

(Dla bezpieczeństwa z tą trasą należy poczekać aż do zakończenia budowy drogi S5, na chwilę obecną można jechać z powrotem do punktu czerpania wody w Dubielnie np. przejeżdżając przez zaporę na Mątawie i wracając drogą wzdłuż Mątawy, następnie należy kierować się nowym asfaltem bez dziur w stronę świetlicy w Mniszku.)

Malownicza Rzeka Mątawa W Okresie Wczesnej Wiosny A Fot. MK
Kod QR Kiedyś Mątawa Słynęła Z Raków I Ryb Www.nowosci.com.pl

Święte – Mała Elektrownia Wodna → Mniszek – świetlica, mogiła, głazy narzutowe

Dojeżdżamy do świetlicy w Mniszku. Pełnoletni mogą sobie odpocząć na ławkach przy świetlicy, a młodsi pobawić się na placu zabaw. Po odpoczynku włączamy aplikację c:geo i możemy szukać ukrytej skrytki. Przy świetlicy znajdują się również dwa zapomniane cmentarze, które warto odszukać. Ku pamięci!

Następnie dalej jedziemy w kierunku Grupy drogą asfaltową bez dziur, skręcamy za ok. 150 m drogą w prawo (niebieska tablica z napisem „ŻWIROWNIA”), przejeżdżając pod wiaduktem autostrady A1, kierujemy się w prawo dojeżdżając do mogiły pomordowanych w Mniszku (tu też znajdziesz skrytkę c:geo).

Przy parkingu jest wiata turystyczna postawiona przez Nadleśnctwo Dąbrowa, gdzie możemy zrobić sobie przerwę na piknik. Pamiętając o zabraniu ze sobą śmieci! W myśl zasady LNT (Leave No Trace) – nie pozostawiaj śladów.

Za pomocą mapy mBDL możemy odszukać w pobliżu oddział leśny 199d w leśnictwie Mniszek, w którym to  ukryły się wielkie „jajka niespodzianki” – głazy narzutow; największy z nich ma obwód ok 6,5 m!

Uwaga na łosie!

Głazy narzutowe w Mniszku fot. MK
Kod QR Mogiła W Mniszku Www.wiekdwudziesty.pl

Mniszek – świetlica, mogiła, głazy narzutowe → Górna Grupa – schron IR8

Dalej kierujemy się z powrotem w stronę drogi serwisowej, by udać się do schronu piechoty IR 8 w Górnej Grupie niedaleko ul. Fortecznej.

(można skorzystać z mapy mBDL szukając oddziału numer 198b leśnictwa Mniszek i udać się na skróty drogami leśnymi lub dochodząc do drogi asfaltowej skręcić w prawo, dojechać do drogi krajowej nr 91, kierując się na północ w stronę Gdańska, 1km za stacją Cirkle K skręcamy w ul. Forteczną w Górnej Grupie i jedziemy tak długo, aż odszukamy kierunkowskazy do schornu IR 8.

Znak Schron IR8Schron ten niebawem zostanie zamknięty, w celu czynnej ochrony nietoperzy, jednak nadal umożliwi to bez szkody dla przyrody odszukanie kolejnej skrytki c:geo.

Wracamy do ul. Fortecznej, cofając się o ok. 800 metrów, kierujemy się na północ do ul. Sportowej tzw. drogi „kościelnej”, skręcamy w lewo i mijamy żwirownię w Górnej Grupie. Wjeżdżając do lasu po ok. 250 m na skrzyżowaniu dróg skręcamy prawo w drogę  leśną kierując się w stronę Grupy, gdzie możemy uzupełnić energię i zjeść nie tylko kebaba „u Mirka”, bo serwują tam też ryby – i co ważne: można płacić kartą 😉

Schron IR8 W Górnej Grupie Fot. MK
Kod QR Fortyfikacje Twierdzy Grudziądz Www.twierdza Grudziadz.pl