Agroturystyka U MENNONITY Elżbieta Kwiatkowska

17751

Chrystkowo 21, 86-111 Gruczno
tel. 696 422 723 / chrystkowo@gmail.com

Oferta obiektu:

“Nasze gospodarstwo agroturystyczne znajduje się we wsi Chrystkowo, niedaleko Świecia, w malowniczej dolinie Wisły na terenie parku krajobrazowego. Sąsiadujemy ze znanym na całym świecie skansenem z mennonicką chatą z 1770 roku. To jeden z niewielu tak dobrze zachowanych obiektów w Dolinie Dolnej Wisły. Jest  on pozostałością po holenderskich osadnikach (mennonitach) sprowadzonych do Polski w dobie reformacji (XVI wiek).

Chata mennonicka i gospodarstwo znajduje się 12 km od Świecia i  35 km od Bydgoszczy. Dojazd ułatwiają białe tablice ze znakiem muzeum umieszczone przy krajowej drodze nr 5 na trasie Bydgoszcz – Świecie. Możliwy jest również dojazd autobusami PKS.

Proponujemy Państwu nowocześnie wyposażony obiekt oraz noclegi w pokojach 3 i 4-osobowych (cena od 30-70 zł na dobę od osoby). Dla gości dostępny jest aneks kuchenny i przeszklona weranda na 50 osób. Do dyspozycji pozostaje również pole namiotowe, parking i w pełni wyposażony plac zabaw. Polecamy specjały naszej kuchni, w której wykorzystujemy produkty ekologiczne. Przyrządzamy potrawy regionalne, dania mennonickie według oryginalnych receptur. Parzymy herbaty z ziół uprawianych w ogrodzie. Warto również spróbować tradycyjnych powideł, musów jabłkowych i innych lokalnych specjałów.

Ciekawym punktem naszej oferty jest “gawęda ostatniego Mennonity” urodzonego w chacie mennonickiej. Organizujemy imprezy okolicznościowe, integracyjne oraz zjazdy rodzinne. Zapewniamy zwiedzanie Muzeum Tradycji Wsi, suszarni i przechowalni owoców oraz sadów starych odmian jabłoni.

Nasze gospodarstwo może być idealną  bazą wypadową do zwiedzania okolic Świecia oraz zabytkowego Chełmna – miasta zakochanych. Istnieje możliwość zwiedzania najbliższej okolicy wozem drabiniastym, wędkowania w Wiśle i pobliskich jeziorach.

Obiekt, w którym wynajmujemy pokoje jest odrestaurowany i zmodernizowany na bazie starej kuźni. W związku z tym planujemy w najbliższej przyszłości odtworzyć obok warsztat  kowalski. Organizujemy cykliczne imprezy: prezentacje żywności ekologicznej, wyrobów ludowych, malarstwa, rzemiosła.”