Strona główna   Kociewie
Kociewie


Powiat Świecki jest największym powiatem województwa kujawsko-pomorskiego. W jego skład wchodzą dwie gminy miejsko-wiejskie i dziewięć gmin wiejskich. Zamieszkuje go prawie 100 tys. ludzi, skupionych w ponad 250-ciu miejscowościach. Powiat położony jest w obrębie Doliny Dolnej Wisły i Pojezierza Południowo-Pomorskiego. Rozciąga się na powierzchni 1,4 tys. km po obu stronach dolnego biegu Wdy.

Jest to historyczny region Pomorza Gdańskiego, zamieszkiwany przez Kociewiaków i Borowiaków. Na obszarze powiatu znajdują się dwa parki krajobrazowe – Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego i Wdecki Park Krajobrazowy, oraz Promocyjny Kompleks Leśny "Bory Tucholskie". Ustanowiono tu 11 rezerwatów przyrody oraz 222 pomniki przyrody. Wschodnią granicę powiatu stanowi Wisła. Obok niej głównymi rzekami regionu są wspomniana już Wda oraz Mątawa. Ponadto znajduję się tu ok. 90 malowniczych i czystych jezior.

Obszar Kociewia leży na terenie powiatów starogardzkiego, tczewskiego oraz świeckiego. Kultura materialna Ziemi Świeckiej nie wyróżnia jej spośród reszty Południowego Pomorza, a badania prowadzone nad tutejszą gwarą wskazują na przynależność dużej części tego terytorium do  Kociewia. Zatarta już granica Pomiędzy Kociewiem, a Ziemią Borowiacką przebiega w okolicy Lniana, leżącego w zachodniej części Powiatu Świeckiego. Położone ok. 7 km od Świecia Gruczno jest „południową bramą Kociewia”.

Na terenie Powiatu Świeckiego odbywa się wiele imprez kulturalnych, przybliżających szerokiemu gronu odbiorców kulturę kociewską. Między innymi organizowane są tu: „Jarmark Kociewski” w Świeciu – prezentujący wyroby twórców ludowych z całego regionu oraz „Turniej Wiedzy o Nowem i Kociewiu” i „Dzień Kociewski” w Nowem. Wielką popularnością cieszy się „Festiwal Smaku” prezentujący kulturalne dziedzictwo i kulturę stołu Doliny Dolnej Wisły, wschodniej części Borów Tucholskich, Pojezierza Chełmińskiego, Krajny i Kujaw, oraz innych regionów Polski i Europy.

Powiat Świecki jest miejscem działania różnego rodzaju organizacji i towarzystw związanych z Kociewiem. Wyróżnić można m.in. Towarzystwo Ziemi Kociewskiej, Kociewskie Towarzystwo Oświatowe, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły czy też Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Ponadto  działania popularyzujące wiedzę na temat naszego regionu etnograficznego podejmują gminne i wiejskie domy kultury oraz instytucje takie jak Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu, Centrum Kultury „Zamek” w Nowem, Pracownia Edukacji Regionalnej „Pod Wiatrakiem” w Warlubiu. Doskonale pracę tę uzupełniają lokalne grupy działania m.in. LGD „Gminy Powiatu Świeckiego”.

Zapraszamy do galerii >>

poleć artykuł wersja do druku  

sekretariat@csw.pl Copyright © 2006 by Logonet